2017 COMPETITIONS
ENTRIES ARE NOW CLOSED
Results by 1st December
Awards Ceremony 13th December
 
GOOD LUCK
to everyone who entered
 
2017 COMPETITIONS
ENTRIES ARE NOW CLOSED
Results by 1st December
Awards Ceremony 13th December
 
GOOD LUCK
to everyone who entered
 
Surtvires ekjdxcnm.jpg
Survival Logo.png

The winners were announced on Billboard TV on 20th December 2020. You can watch the episode here.   

 

All shortlisted stories and poetry will be published in the annual Hammond House anthologies due for release in early 2021. Pre-orders coming soon.

Prizes will be awarded at our Annual Literary Festival at the University Centre Grimsby. Date TBC.

 

Feedback will commence in January 2021 and should be completed by the end of March 2021.

Short Story

 

Winners:

1st Place:   Black Madonna

2nd Place:   Apple Skins

3rd Place:   Snakes In The Grass

Kate Carne, United Kingdom

Charlotte McCormac, United Kingdom

Natalie Hamill, Australia

Highly Commended:

Not-John 

The Survival of the Species

Vernon Montgomery Is Not Dead

All That Glitters

Below Us The Dark

Jon Geoffrey, United Kingdom

Mary Took, United Kingdom

Aidan Furey, United Kingdom

Marcus Jones, United Kingdom

David Challenger, Hong Kong

Judges Choice:

The Little Girl From Swatow

The God Complex

Finding Lunar Harper 

Stronger Together 

Connie Quah, Australia

Richard Hooton, United Kingdom

Debz Hobbs-Wyatt, United Kingdom

Richard Burtle, United Kingdom

Editors Choice:

My Terror

The Angel's Wing

The Oddity That Is Them 

Circles

Atieh Asadollahi, Iran

Ingvar Hellsing Lundqvist, Sweden

Christian Andrei Laplap, Philippines

Bryan Wade, Malaysia

Shortlisted Entries:

Sometimes

Red Bonnet

Close Shave

The Message

Blue Light

Amy's Treasure

The Day It Snowed Forever

Under Your Skin

The River and the Fallen

Loss Of A Baby

The Bow's Release

The Incalculable Value of Dog

Walkers At A Time Like This

The Bat Man of Hat Salat

The Orb

Are You Busy, Mr Laghari?

The Locked Door

Cycle

On the Lips of Fish

Boy-San

The Blue Zone

Plaster Saints

The Gift

Banwire

Gordon Adams, United Kingdom 

Gordon Aindow, United Kingdom

Veronique Bequin, Canada

Luke Carter, Spain

Colleen Christi Willett, United States

David Evardson, United Kingdom

Howard Halsall, United Kingdom

Natalie Hamill, Australia

Rob Hartzell, United States

Bridget Hertaeg, Australia

Sharmela Kaluzny, Switzerland

Richard Layton, United Kingdom

Conor Montague, United Kingdom

Abi Ramanan, United States

Maria Roe, United Kingdom

I M Merckel, United States

Luke Tredget, United Kingdom

Alison Turnbull, Australia

Francine van den Berg, United Kingdom

Francine van den Berg, United Kingdom

Nicky von Fraunhofer, United Kingdom

Maggie Wilkins, Australia

Hayley Young, Australia

Student Winners

Luxuria

Seasons

Aidan McIlfatrick

Charlie Y

Poetry

 

Winners:

Shortlisted Entries:

1st Place:   Walkabout

2nd Place:   Remembrance Day

3rd Place:   Dirt

Jean Cooper Moran, United Kingdom

Tim Taylor, United Kingdom

Mason Nunemaker, United States

Highly Commended:

Labelled

West Shore 

The Soldier's Sandals 

Noeleen Smullen, Ireland

Tim Taylor, United Kingdom

Francesco Capussela, United States

Judges Choice:

Two Bites

On The Wings of an Albatross

Donald McCrory, Spain

Ruth Flanagan, United Kingdom

Editors Choice:

The Inheritance

Come back to me

La Moselle

Donald Adamson, Finland

Keira Brite, Netherlands

Karina Fiorini, Luxembourg

Little Water Bear

ABSALOM

As Found

A Call To Arms

Climatic 

Bring My Daddy Home

For the anti racists who believed one black square was enough

Survival

Florescence

Perhaps we'll die

The Night Nurse

Island of the Living Death

The Picnic

Survival

Back to the Sea

More than alive

Choices

Survival, But

Jane Burn, United Kingdom

John Coughlan, United Kingdom

Eloise Curtis, United Kingdom

Ruth Flanagan, United Kingdom

Dick Heath, United Kingdom

Marcus Jones, United Kingdom

Tiffany King, United Kingdom

Meg Macleod, United Kingdom

Meredith Mars, United Kingdom

Bruce Marsland, United States

Fadekemi Olumide-Aluko, Nigeria 

Val Ormrod, United Kingdom

John Plowright, United Kingdom

Abi G Richardson, United Kingdom

Anne Steward, United Kingdom

Dawn Vincent, United Kingdom

Valerie Wynne, United Kingdom

Kathy Zwick, United Kingdom

 

Screenplay

Winners:

1st Place:   Fallen

2nd Place:   The Bouquet

3rd Place:   Suppressed

Bobby Calloway, Ireland 

Richard Layton, United Kingdom

Alexandra Fitzerman, United Kingdom

Shortlisted Entries:

The Book of Jack

Night Fishing

Breakfast

Miss Variola

The Freezer

Need A Light?

Surviving a Conservatoire 

Wyatt Robison, United States

Hank Isaac, United States

Chris Straughton, United Kingdom

Richard Layton, United Kingdom

Martin Keady, United Kingdom

Samuel Wood, United Kingdom

Ieva Lakute, United Kingdom